Sezónní práce na sadech Nového Zélandu
Málokdo je tak zaopatřený, že vyrazí na Zéland jen na prázdniny. Výbornou příležitostí, jak si na život tady (plus nějaké ty zážitky a cestování) vydělat, jsou práce na sadech. Sady se totiž dají najít na Zélandu skoro všude a v nejvyšší sezóně pomáhá při práci všechno, co má ruce a nohy.
Dá se pracovat na jablkách, hruškách, třešních, meruňkách a broskvích, na vinicích nebo kiwi. Druh práce záleží nejen na typu ovoce, ale i na ročním období. Většinou se sklízí (picking), protrhává (thinning), váže (training), nebo prostříhává (pruning).
Co k práci potřebuju?
- Pracovní víza
- Daňové číslo IRD
- Bankovní účet
- Holinky a nepromokavé oblečení
- Krém na opalování 30+
- Pracovní rukavice
- Pořádnou svačinu
Jak práci sehnat?
Pokud sháníte práci už v Čechách, stačí si trochu zagooglit nebo se podívat sem. Na velkých sadech lze v dostatečném předstihu získat práci po mailu nebo vyplněním formuláře. Především na dobře placenou sklizeň třešní doporučuji poohlídnout se předem.
Nejosvědčenější jsou ale tipy od známých. Pokud je nemáte, většinou si stačí vybrat oblast a druh ovoce a osobně objet sady v okolí.
Obvolávání a obepisování menších sadů bez osobního kontaktu moc nefunguje. Ať už vám do telefonu nebo mailu řeknou cokoli, může se to do druhého dne změnit. Zaměstnanci se na sadech často střídají a práci dostává ten, kdo je ve správnou dobu na správném místě. Tzn. byl se osobně ukázat a může hned nastoupit.
Práce se dá sehnat i přes kanceláře tzv. kontraktory. Počítejte ale s tím, že jsou to oni, kdo shrábnou určitou část vámi vydělaných peněz.
Buďte však klidní. Nesehnat v sezóně práci na sadu snad ani nejde. Není to však pro každého.
Kolik se dá vydělat?
Existují dva druhy platu. Buď pracujete za hodinovou mzdu, nebo na úkolovou. Peníze se vyplácí týdně. Kompletní přehled složek mzdy najdete zde.
Hodinová mzda je většinou ta minimální. V současnosti je to 14 dolarů za hodinu hrubého. Týdně to dělá cca 500 dolarů čistého za plný úvazek. Kdo dostane víc, má štěstí.
Lepší je pracovat na úkol (kontrakt). V tomhle případě záleží jen na vás, kolik si vyděláte. Jste placeni za nasbíranou bednu, otrhaný strom, uvázanou větev apod. Pokud si nezvládáte vydělat ani minimální mzdu, zaměstnavatel ji musí ze zákona doplatit. Když však dlouhodobě nevyděláváte víc než minimálku, zaměstnavatel prakticky nemá důvod vás nevyměnit za někoho lepšího. Nepsaným pravidlem je, že první týden je zaučovací, menší výkonnost se toleruje a mzda bez řečí doplatí.
V praxi to znamená, že čím rychlejší jste, tím víc si vyděláte. Pokud jste fakt nemehla, nevyděláte si takřka nic. Pokud jste kříženci supermana a máte zrovna dobrý rate, vyděláte si i 300 dolarů za den.
Dá se to vydržet?
Nebudeme si nic namlouvat. Zvlášť pokud děláte na kontrakt a chcete si vydělat, je to fakt dřina. Běháte po sadu jak kulový blesky a první týden jste rádi, že se večer dohrabete do postele a ráno se vzbudíte se všemi končetinami na svém místě.
Do dvou týdnů příznaky rozpadajícího se těla vymizí, a pokud chcete zhubnout nebo si vylepšit fyzičku, máte ideální možnost, jak za to navíc dostat zaplaceno.
Zároveň si při zdravém pohybu na vzduchu psychicky dost odpočinete. Já jsem to brala jako mou pracovní terapii a opravdu si odpočinula od stresů a starostí, které jsem si užila při studiu a duševní práci v Čechách.
Navíc jsem si slušně rozšířila všeobecný základ, jelikož jsem díky poslechu mluveného slova za 4 měsíce práce „přečetla“ snad víc knih, než za celý život.
Bojíte se předsudků?
Nebojte. Jakoukoli těžkou dřinu tady dělají i holky, a to často líp než chlapi. Nikdo na vás taky nekouká jako na levnou pracovní sílu z východní Evropy, jak to často známe z ČR a dalších zemí EU. Kiwáci si pracovníků z cizích zemí naopak váží. Spousta z nich dělá tu samou práci a mimo město je to často jejich rodinné živobytí, na kterém si zakládají. A narovinu, bez cizinců by vlastně ani nesklidili :)
O vaše zkušenosti a otázky se klidně podělte v komentářích. Já se s vámi později podělím o moje zkušenosti s prací na apple thinningu a apple pickingu.
Pěkně shrnuto. Doplnila bych pár osobních zkušeností, předně těch negativních – jsou zaměstnavatelé a kontraktoři, kteří na doplácení minimální mzdy za úkolovou práci kašlou. Pokud pracujete sami na sebe, je na vás zhodnotit, zda vám práce nesedí a raději se poohlédnout po něčem za hodinovou mzdu. Může se ale stát, že budete pracovat ve skupině a výplata za nasbíraný bin (prostříhaný sad..) se dělí rovným dílem – najednou zjistíte, že běháte po sadu jako hadr na holi a vedle vás se plouží osmdesátiletá teta vašeho kontraktora a oba na konci dne inkasujete padesát dolarů (stalo se v Te Puke při sbírání kiwi).
S kontraktory mám negativní zkušenost obecně, často slibují práci, která „začíná zítra“ a v tomto stavu očekávání jsou schopni vás držet tři týdny a vymlouvat se na počasí. Jsou i tací, kteří se příliš nemají k placení mzdy.
Z mojí zélandské zkušenosti můžu tvrdit, že lepší práce je na jižním ostrově, co se shánění i peněz týče. Narozdíl od kontraktorů, se samotnými farmáři mám jenom dobrou zkušenost. Vždycky se taky vyplatilo být okamžitě k dispozici, protože když se sklízí, tak se sklízí a zítra už na vašem místě může být někdo jiný. Pokud se necítíte na úkolovou mzdu, při sklízení je vždycky možnost najít si práci v balírně (packhouse), kde platí minimálku a za noční ještě o dolar navíc. Celoročně je pak práce v továrnách a balírnách všeho ostatního (ryby, mušle). Díra do světa to sice není, ale vydělat se tam dá. Při hledání podobných prací doporučuji agenturu Tradestaff, mají pobočky ve všech velkých městech na severním i jižním ostrově a průběžně dohazují kvalifikované i nekvalifikované pracovníky do velkého množství společností.
Mimochodem, nejvyšší hodinové mzdy na Zélandu jsme dosáhli hraním na kytaru před obchoďákem (cca 25 dolarů když je dobrý den), takže se prostě ničeho nebojte.
Konečně pořádný koment, díky Sůvo a big up! :)
Ahoj,
taky trochu přidám. Máte pravdu, že ze začátku je to fakt dřina. To je ale snad každá práce, než se do toho člověk dostane. Po krátké době se to dá snést a po cca měsíci si na to tělo zvykne a dá se vydělat poměrně dost peněz. Koncem sezony už vám připadne, že byste tu práci vlastně mohli dělat pořád. Poté co skončí sezona se vám bude stýskat a budete si říkat jak jste tu práci vlastně měli rádi. Za rok byste dali cokoliv za možnost jít znovu na jabka :) Takže trhejte a užívejte !!!
Zdravím mohl bych poprosit o nějaký kontakt na někoho ským se to dá domluvit? Díky
Sbírat jabka jedobrá práce,mnohem horší a namáhavější jsou například jahody.
Je hezký vidět, že jsou pořád lidi, co nebojí těžké a manuální práce, když cestují. Sbírání jablek není snadný, zejména, když je to už několik hodin, co má člověk ruce pořád nahoru a každé jablko se musí jemně položit do krabice…
Pamatuju si to, i když je to hodně dávno.
Ahoj, chtěla bych se zeptat nemáte nějaký kontakt na sběr ovoce? Ráda bych s kamarádkou, jakýkoliv sběr.
Odkaz na nějaké kontakty najdeš v článku. Vše se samozřejmě odvíjí od otázky kdy a kde chcete s kamarádkou sbírat. Pak se dá vybírat druh ovoce a shánět kontakty.
Každopádně sezóna sběru ovoce teď skončila a nová začná až v prosinci třešněma, jahodama a vánočníma mandarinkama.
Jeden kamarád zabalil práci na ministerstvu a těsně před třicítkou vyrazil na Zéland na zkušenou. Po pár nepovedených pracích zakotvil u místního včelaře, naučil se od něj práci s včelami, a po návratu domů u ní už zůstal, živí se tím. Vyšel o tom v roce 2012 článek v Reflexu s názvem Med a ústřice. Dá se najít i na stránkách Reflexu, ale je v placené zóně.
Co tím chci říct? Najít na Zélandu práci, která bude opravdu dobrá, může zabrat nějaký čas, a možná se vám to ani nepovede. Ale s trochou štěstí můžete získat obrovské zkušenosti, které změní váš život.
Jak píše na hoře Marika, jahody jsou nejhorší, trpím bolestmi zad už od mala a tohle tomu moc nepřidává, ale na druhou stranu něco mála vydělat a získat zkušenosti za to stojí.
Známý jel přes léto pracovat a užívat si volnosti a poté byl na Zélandu především překvapený ze zavírání barů, nočních klubů ve 23:00.. Prý ho to doslova opařilo.
Ja mám skusenosti iba s brigad v sadoch na slovensku a v čechach, kde to je nič moc pracujete prakticky za úplnú almužnu 50kč za hodinu a tu vykonanú drinu je skoro nič ale zas existujú aj nejaké ľahšie brigady ako kastracia kukurice a pod kde vás platia prakticky za to že sa iba prechádzate. A voľný čas využívam podobne ako ti do mp3 si natlačim množstvo prednášok a kníh a popri práci si počúvam a vzdelávam sa a oni mi za to dokonca ešte aj platia.
Zatím jsem byl na sadech pracovat pouze ve Rakousku, ale musím uznat, že práce to je hodně náročná a přesně jak se píše v textu „člověk je rád, že se vzbudí se všemi končetinami na svém místě“. Každopádně Nový Zelánd, to je ještě jiný zážitek než hned za hranicemi v Rakousku. Díky za další inspiraci!
No příjde mi to luxusní. Po škole bych rád tak vycestoval tak na půroku/rok. Ještě nevím kam ale zeland mě celkem láká, protože ovoce mě nevadí sbírat a doma to často dělám. Vím, že po 8 hodinách by asi přestalo :D Můžu se optat kdy je „jabková“ sezona? Potom ještě sběr mandarinek? (Ty by snad taky šli)
Sezóna jablek začíná v únoru. Mandarinky pak kolem vánoc a v květnu. Chce se ale informovat přímo pro danou sezónu. Začátky se liší v závislosti na počasí i na lokalitě.
Este ako mladsi som zbieral ribezle a jahody a doteraz to moj chrbat citi :D