První dojmy z indických ulic
Jsme v Indii zatím jen pět dní a já si připadám, jako bych tu byla odjakživa. Za tu krátkou dobu jsme stačily zažít tolik věcí, jako v Čechách za několik měsíců. V článku se zkusím podělit, alepsoň o zlomek prvních dojmů z ulic indických velkoměst Dillí a Jaipur.
Žijeme na ulici
Ulice Dillí a v podstatě i 3 milionového Jaipuru jsou pro evropana něco naprosto neuvěřitelného. Všude je spousta lidí – jdoucích, stojících, sedících, ležících, spících. Pokud máte štěstí a uvidíte místo, které je zcela bez lidí, můžete si být jisti, že jakmile jste tam přišli vy, tak sami nezůstanete.
Zhruba každých 10 metrů chůze vás někdo osloví: „How are you? Where are you from? What´s your name?“ To jsou otázky, na které odpovíte cca 30x-80x za den. Nejraději člověka oslovují prodavači, kteří vás tahají do svých obchůdků, řidiči cyklorikš či tuk-tuků, kteří by vás odvezli až na kraj světa či nabízeči čehokoli, na co člověk pomyslí. Velmi oblíbenými službami, které se poskytují přímo na ulici jsou například čištění uší, indian style zubní péče či kadeřnictví včetně masáže hlavy.
Troubím, tedy jsem
Kromě lidí k ulici indického velkoměsta patří provoz – auta, moto rikšy alias tuk-tuky, motorky, kola a cyklo rikšy. Vše jezdí samozřejmě po anglicku nalevo, jak nejrychleji to jde. Do jednoho pruhu se bez problémů vejde jedno auto, tuk-tuk, cyklo rikša, cyklista a chodec. Všichni se vedle sebe valí ve směru i protisměru. Přejít hlavní ulici může být pro slabší povahu úkolem takřka nesplnitelným.
Nejzajímavější je ale na indickém provozu troubení. Indové totiž troubí prakticky pořád a při každé příležitosti. Někdy mám pocit, že troubení je ještě důležitější, než točení volantem. Vypozorovala jsem, že se nejčastěji troubí ve chvíli, kdy se jeden chystá předjíždět druhého. Zřejmě to bude něco jako: „Haloo, jsem tady a jedu!“
Na zádi nákladních automobilů či rikš mají někteří dokonce nápisy ve stylu „Trubte, prosím!“ Spousta dopravních prostředků je vybaveno speciálními zesílenými klaksony či klaksony s melodií. Proč se ale troubí na volné silnici či při stání v dopravní zácpě, jsem ještě nepochopila.
Vysoká biodiverzita
Dalšími účastníky života na ulici jsou všudypřítomná zvířata. Uctívané krávy se prochází všude po ulicích a požírají odpadky. Nejraději mají odpad ze zeleniny či kartónové krabice. Velmi rády odpočívají uprostřed kruhových objezdů společně s opelichanými psy.
Lidé žijící ve velkoměstech mají i ovce, kozy a prasata. Vše chovají přímo na ulici. Ve městech volně pobíhají drzé opice a veverky. Létá zde i spousta holubů a dalších ptáků. Vzácností není ani spatřit koně, velblouda či slona, kteří slouží především jako další dopravní prostředky.
Indická ulice je zkrátka něco impozantního, neodvažuji se ale odhadovat, jak dlouho bych život v něčem tak zběsilém vydržela. V pátek naštěstí míříme na vesnici!
Fotky z Jaipurských ulic najdete v galerii.
Ahoj, a jak jsi schopná v tomhle pracovat?…Respekt!:-)Nebo jak to máš s prací na cestě, cestuješ a pracuješ jenom občas jak ti to vyhovuje?
Ahoj Tome,
zatím jsem tu krátce a pracuji teprve od pondělka. Ale snažím se tomu dát 2-3 hodinky ráno a 2-3 večer…Jsme v guest housu s docela obstojnou wifinou a právě si zařizuju mobilní internet :) Tak uvidíme, jak to půjde…
:-)
Troubení je možné zprvu chaotické, ale má většinou své opodstatnění. Troubí se před zatáčkou, před křižovatkou, před nějakou překážkou, před přejížděním, místo blinkrů při změně směru, … řidič dává o sobě vědět tedy ano „bacha jedůůůů“. Málo kdo má zpětná zrcádka a nebo je neumí používat :-) Tohle perfektně funguje mimo město.
V noci pak místo klaksonů používají dálková světla, což je při předjíždění ten „nejlepší“ způsob jak dát o sobě vědět :-)
Pak se ale taky troubí na chodce, na zvířata, pokud chcete někomu vynadat, ukázat že máte lepší vůz nebo zdobnější rikšu, … což pak ve měste znamená permanentní troubení.
V Indii snad troubí úplně každý prostředek, má-li klakson. Troubí auto, bus, vlak, loď a přišlo mi že i letadlo.
Hodně zdaru v Indii, míň pracovat a víc si užívat …
Fotečky nějaký budou? Bylo by super tu cestu dokumentovat zde i obrazově ;-)
To hindustan: díky za krásné doplnění a osvětlení troubící situace :)
LukasP: na fotkách pracujeme, nejsme ale příliš fotící, takže si nejsem jistá kvalitou. Zítra sem ale něco vybereme .)
troubeni asi znamena „Haloo, jsem tady a jedu!“ nejlepsi :-D
takhle dycky ridila moje mama kdyz sem byla dite :-D :-D
moc vas zdravim do pozitivni indie tady z kocourkova :-D
A jak je to v Indii s jazyky? Domluvíte se anglicky či jiným světovým jazykem? Rusky, Španělsky, Franzouzsky?
V turistických oblastech mluví anglicky opravdu velké procento indů, kteří nezřídkakdy ovládají i španělštinu nebo francouzštinu. Jakmile se ale člověk dostane někam mimo, je ovládání cizího jazyku spíš výjimka…
Zdravím Šárko
a moc díky za praktické info, které je mi velkým pomocníkem při plánováním cesty 3 žen do Indie v červenci, bohužel jen na cca 3 týdny.
Kdyby byl možný event. kontakt, třeba bychom se mohly setkat cestou …nebo i jen budu vděčná za další info.
Díky moc. Lea
Teda Šárko,
musím vyjádřit svůj velký obdiv! Jednak pro tu odvahu vydat se do takových zemí – jednak proto, že máš velmi hezký zpracovaný web.
Gratuluji – a jen tak dál!