OSVČ v cizině je zproštěna platby zdravotního pojištění
Good news for everyone! Po dlouhém sezení na pobočce OZP a současném telefonování paní za přepážkou na všechna možná ústředí mi bylo potvrzeno, že OSVČ s běžící živností v ČR a dlouhodobým pobytem mimo republiku nemusí platit zdravotní pojištění i přes to, že budou vykazovat příjem!
Pokud tedy plánujete podobný výlet, stačí zajít na pobočku vaší zdravotní pojišťovny a podepsat prohlášení, že se minimálně půl roku budete nacházet v zahraničí. Po příjezdu musíte doložit, že jste měli platné cestovní pojištění. Nesmíte však ani jeden den pobytu mimo ČR zůstat nepojištěni. Takže pozor pokud kombinujete různé typy cestovního pojištění. Ze zahraničí se také nesmíte vrátit ani o den dříve, jinak budete vše doplácet. Do přehledu, který budete podávat za rok, co jste byli mimo ČR, napíšete do záloh samé nuly a tím by mělo být vše potřebné vyřešeno.
V jednom z příštích článků se budu věnovat tomu, jaké cestovní pojištění si vybrat, abyste nezaplatili majland a zároveň vám k něčemu bylo, až ho budete skutečně potřebovat.
Čau, mám podobný plán v merku již delší dobu, letíš do čtečky:-) Navíc máme i podobný freelance job. S pojištěním je to pravda, už jsme takhle byli nějakou dobu pryč. Hodně lidí mi na cestách doporučovalo pojištění od http://www.columbusdirect.com, mají pojištění přímo pro backpackery a to, že funguje jsem na vlastní oči zažil při znémého zranění ve Vietnamu. Tak ať se daří!
Super, díky za tip! Pojištění právě intenzivně zkoumám a rozhoduju se, jak to celé provedu :)
Mimo republiku musíš být 6 měsíců nebo je to jinak?
Aby se člověk mohl odhlásit z povinnosti platit ZP, tak musí být mimo ČR minimálně 6 měsíců.
Je to příšerné, že je to minimálně půl roku. Dcera odcestovala 25. června a tudíž nemůže přijet na Vánoce domů, protože by musela doplatit půl roku – skoro 7 tisíc za nic. Přece když tu není, tak nečerpá zdravotní péči !!
a jak to řešíš s cestovním pojištěním na tak dlouhou dobu? Máš vyjednané nějaké speciální podmínky?
Tři měsíce mám ke kreditce a na jeden rok jsem si zařídila dlouhodobé CP od české pojišťovny za 4500. Je to nejlevnější dlouhodobé pojištění s přijatelnými podmínkami, co jsem našla. Pokud zůstanu déle, tak budu řešit nějakou další krátkodobou pojistku.
Ahoj, kamaradi,co maji jachtu na taiwanu a ziji na ni a pohybuji se po JV Asii dlouhodobe mi doporucovali http://www.daneurope.org
Je to primarne potapecsky klub,ale v cene jejich prispevku je i cestovni pojisteni vcetne potapeni a pohybu na lodi. Musite si vybrat clenstvi Gold a pak vas to cele vyjde na rok 195 E. Chystame se s pritelkyni taky na delsi dobu odcestovat a tohle se zatim jevi jako nejidealnejsi reseni. Ze se nemusi platit ZP a pritom si nechat bezet zivnost je pro me prijemna novinka.diky
Jo a jeste doplnkovy dotaz…jak to je se socialnim?
Filip: sociální se platí pořád stejně…
Je to dobrá zpráva, ale přijde mi divné že se OSVČ nesmí vrátit ani o den dříve. Musím vyjednat nějaké dobré cestovní pojištění. Netrpělivě očekávám na článek jaké cestovní pojištění si vybrat.
Ten půlrok neplatí jen pro OSVČ, ale pro všechny.Je to minimální doba pobytu v zahraničí, aby se mohl člověk odhlásit z povinné platby ZP v ČR. Pokud se vrátíš dříve nebo nemůžeš prokázat, že jsi měla cestovní pojištění, musíš celou dobu doplatit.
Byl jsem 9 měsíců na Novém Zélandu, tak si jenom při tom cestování dejte pozor, abyste byli pojištěni celou dobu, co budete mimo republiku. VZP to potřebovala doložit na den přesně, jinak by prý neuznali nic. Jinak přeju ať se daří!
Ano, je to skutečně tak, jak říká Radim i Šárka. Mám osobní zkušenost – také z Nového Zélandu. Pokud doložíte, že jste byl v zahraničí déle než 6 měsíců a budete schopen prokazatelně doložit, že jste byl po tu dobu pobytu pojištěný – i tamní pojišťovnou, tak není třeba to za tu dobu platit tady. Já osobně jsem u Pojišťovny MV a bylo to už v roce 2005 taky tak..
Jak budu dokazovat, že jsem byl přesně 1/2 roku pryč, když budu mít zaplacení pojištění na 6 měsíců, ale přijedu po pěti?
Když přijedeš dřív, tak to nesmíš pojišťovně říct a řádně po 6 měsících doložit cestovní pojištění za celou dobu.
Samozřejmě za tu dobu, co budeš zpátky „na černo“ nesmíš vyhledat zdravotní ošetření v ČR. Takže s rýmičkou do Německa :D
Zdravim,
jeste k tomu sprosteni neplaceni pojisteni….
pustil jsem se do danoveho priznani za rok 2012 a zjistil jsem jednu podstatnou vec. Pracoval jsem v 2012 pres 9 mesicu v zahranici mimo EU jako OSVC a to ze jsem sprosten placeni zdrav. pojisteni jsem zjistil az letos pred odevzdanim danoveho priznani. Obratil jsem se na VZP ze bych rad dostal zpet me zalohy, protoze jsem pracoval v zahranici kde jsem mel cestovni pojisteni a bylo mi receno, ze navraceni zaloh neni zpetne mozne. Jediny a mozny zpusob jak se placeni vyhnout je, ze se pred odjezdem do ciziny odhlasite z pojistovny, tak jak je to v beznem pripade kdy napriklad cestujete. Ale zpetne dokazovani ze jsem opravdu byl mimo CZ kde jsem pracoval a ze jsem mel ve stejnou dobu cesovni pojisteni neuznavaji. Je to nelogicke, ale bohuzel tak uz ta administrativa funguje…
Ahoj, tak po měsíci peripetií na OZP můžu všem tápajícím říct, že se opravdu nic neplatí. I přesto, že mi ZP vyměřila peníze doplatit i za dobu, co jsem byl pryč (vše jsem samozřejmě doložil) tak po třech návštěvách pobočky a jedné písemné stížnosti vše znova prověřili a metodička uznala jejich chybu…Takže…Nenechte se „okrást“.
Čauky, myslím, že je to skvělý blogísek.
Dávám to na Tumblr a určitě se zas někdy přijdu pobavit ;) A hned bych to označil jako oblíbené,
kdyby to šlo.
Ahoj vsem,
Jen tak teoreticky – jak se doklada, ze je clovek opravdu pryc mimo CR? Kdybych treba jela autem do Nemecka na pul roku, nebudu mit v pase zadna razitka. Teoreticky se tedy nabizi koupit si cestovni pojisteni na pul roku a v te dobe vesele pusobit v CR, coz by me z hlediska zdravotniho pojisteni vyslo levneji. Muj byznys je cash-only takze i skrz me prijmy by nikdo nemohl dohledat, zda jsem v republice nebo ne.
Diky za nazory!
Ahoj,
pobyt v zahraničí doložíš pak na pojišťovně dokladem o cestovním pojištění. To jestli jsi byla fyzicky v cizině nebo ne, nikdo nezkoumá.
Po dobu odhlášení a běžícího cestovního pojištění se ale nesmíš nechat ošetřit v česku.
Š.
takze teoreticky se takhle svindlovat asi da, ale co kdyz si ulomis zub nebo zlomis nohu? Tak se nechas nalozit do vlaku a pojedes se nechat osetrit do Nemecka?
Teoreticky ano, prakticky by to mohlo mít přesně ty dopady, které píšeš.
Článek je spíš pro ty, co chtějí skutečně odjet :)
Rozumim, diky za odpoved! Rada hledam ruzne skulinky, samozrejme je potreba uvedomit si pak z nich plynouci rizika :)