Nový Zéland a život v dodávce skoro zadarmo
Bydlení v dodávce, po kiwácku v campervanu, je jeden z nejlevnějších způsobů života na Zélandu. I přes to, že to chce trochu spartánského ducha, je mezi backpackery hodně oblíbený. Pro mě osobně je to nejideálnější způsob cestování.
Nejběžnější zélandské dodávky jsou z Asie a za campervan se tady považuje i větší kombík typu Toyota Estima či Honda Oddysey. Zkrátka vše, v čem se dá spát. Luxusní velikost pak nabízí Toyota Hiace nebo starší typy Mitsubishi Delica.
Takový mazel menší až střední velikosti se dá koupit kolem 3000 NZD, což je v přepočtu necelých 50 000 Kč. Pokud koupíte auto od kiwáků, máte obecně větší jistotu, že o něj bylo dobře postaráno a bude motorově v pořádku. Často koupíte ale jen prázdnou pikslu, kterou si budete muset vybavit sami.
Pokud nakupujete od backpackerů, kteří měli auto maximálně rok a půl, technickým stavem si být jisti už tolik nemůžete. Ale k autu dostanete většinou i vybavení jako je postel, nádobí a vařič. Výjimkou není ani kajak, surf, kolo nebo bodyboard.
Koupě auta a přepis je na Zélandu mnohem jednodušší než u nás. Tipy jak na to, najdete zde.
Free a low cost camping
Kde jsou ty časy, kdy se na Zélandu mohlo kdekoli zakempit, přespat a jet dál. Spaní v dodávkách, natož ve stanu, je mimo vyhrazená místa zakázáno. Pokuta za to, že se necháte chytit je cca 100 NZD na osobu. Jak tedy kempovat tak, abyste neplatili nic? Nebo alespoň skoro nic?
Freedom camping
Všude po Zélandu existují spoty, kde je dovoleno kempovat zdarma. Většinou je to omezeno určitým počtem nocí. Ve městech to bývají parkoviště u informačních center nebo obchoďáků, venku pak plácky u cesty se záchodem.
Nevýhodou je, že většina těchto míst je pouze pro tzv. self contained vehicles. To znamená pro auta, která disponují nádobou na odpadní vody ze záchodu nebo dřezu a nehrozí tedy, že budou znečišťovat okolí.
V praxi to ale stejně nikdo moc nekontroluje. Nám se stalo pouze jednou, že nás ranger požádal, ať odjedeme spát do kempu. Pokutu jsme zatím naštěstí nedostaly nikdy.
Kempování načerno
Všude se najdou fleky, kde se dá přespat. Většinou jsou to místa u řek nebo u pláží, parkoviště atd. Zde ale platí dvě základní pravidla. Neparkovat nikde, kde je obrovská cedule zákaz kempování, a nenechat se chytit. Nejlépe tedy přijet za tmy a odjet brzy ráno. Nebo ráno dělat, že jste právě přijeli. Nejhorší, co můžete udělat je, si na nějakém takovém místě rozbalit stan. To platí i pro freedom plácky pro self contained campervany.
Low cost kempy
Kempů do 10 NZD za noc najdete taky dost. Často jsou to kempy od Department of Conservation (DOC) s naprosto základním vybavením za 6 NZD. Najdete ale i levné soukromé kempy se sprchou, pračkou, popelnicí a wifi. Za vše navíc se ale často platí, např. 2-3 NZD za teplou sprchu.
K tomu, jak najít freedom a low cost campy vám dopomůžou tištěné materiály od DOC, ještě lépe webová aplikace na rankers.co.nz a úplně nejlépe mobilní aplikace Campermate, která je zdarma a odnaviguje vás přímo na místo.
Osobní hygiena
Na Zélandu je nejlepší, že záchody s toaletním papírem jsou takřka na každém kroku, a to i mimo města. O pohodlné vykonání potřeby se tedy není proč bát. Studené sprchy zdarma se dají často najít u pláží. V létě také není problém umýt se v řece.
Když už si fakt potřebujete vyprat a umýt se v teplé vodě, jdete na jednu noc do kempu nebo prostě navštívíte kamarády.
Elektřina a nabíjení
Nezaplatitelnou výbavou auta je nejen autonabíječka na mobil a počítač, ale i měnič napětí neboli power inverter. S tímto vybavením si nabijete jakoukoli elektroniku přímo v autě, kdy budete chtít. My jsme ho ocenily i v případě, kdy jsme potřebovaly zlikvidovat plné auto muchniček (sandflies), aneb nejhoršího bodavého hmyzu, co jsem kdy potkala. Stačí zapnout profesionální elektrovraždič ze supermarketu do zásuvky a do 15 minut je problém vyřešen.
Pokud nemáte nabíječku ani měnič, je to problém. Nabíjet se dá zase jenom v kempech, u známých, nebo náhodně. Vzácně jsme potkaly kempy se zásuvkami na záchodech nebo ve městech občas čouhá z trávníku gumová bedna se zásuvkou kryjící kabely. K čemu zásuvka původně slouží, nevím, ale k nabití mobilu se dá využít vcelku obstojně.
Pokud máte někdo nějaká další doporučení nebo tipy, napište je i pro ostatní do komentářů.
Super clanek:) my k vykoupani jeste obcas vyuzivali bazeny, kde bylo cas od casu mozny dostat za 1-2 dolace vstup jen do sprchy:) a nabijet a pozevlit, kdyz bylo blby pocasi, do knihoven.) safe travels.)
Až jednou přijdu o práci,tak asi vyrazím.
To je docela úlet. :) Představa je to ale krásná. Možná by stálo za úvahu na karavan namontovat solární panely. :))
Bydlení v dodávce jsem miloval ze všeho nejvíc a to jsem měl na místní poměry docela hodně velkou leštěnku, která měla do typického NZ campervanu docela daleko, protože jsem koupil od kamaráda, co odlítal z NZ pryč a měl to jako civilní auto na ježdění po Aucklandu a okolí.
Každopádně už tenkrát jsem si všimnul, že se čím dál víc začínaly objevovat na různých místech, kde jsem před tím běžně spával, nápisy „No overnight parking“ a policajti to dost důsledně kontrolovali a vyháněli mě pryč apod., což mi ke konci mého pobytu docela dost vadilo.
Jak je to vlastně dnes? Já pamatuju např. Wanaku ještě v době, kdy se běžně spalo na parkovišti u vody naproti té hospůdky a fastfoodu, ale pár měsíců na to už to nešlo…
Teď už se dá boužel oficiálně spát jen na vyhrazených místech :/ Neoficiálně to jde samozřejmě stále všude, ale riskuješ pokutu cca 100 NZD za osobu. Neštěstí ve formě pokuty bohužel není žádnou vzácností a zrovna v okolí Wanaky a Quenstownu po tom jdou jak diví…
Je to obrovská škoda, že to zašlo až takhle daleko, protože dřív to bylo na NZku v tomhle ohledu hodně free… Každopádně jsme si to my travelleři způsobili sami, protože partičky ožralých anglánů a ozíků pařívali ve svých VANech dlouho do rána a dělali bordel na parkovištích tak dlouho, až se ucho utrhlo a odskákali jsme to zase my poctiví, co jsme tam byli v klidu a nechtěli nikoho rušit apod. a jen se v klidu jednu nebo dvě noci vyspat na parkovišti, blízko veřejných toalet apod. a pokračovat dál. Wanaka se někdy v roce 2004 – 2005 teprve pozvolna začínala rozjíždět a už tenkrát bylo jasné, že se vydá po stopách Queenstownu a nebude to dlouho trvat a bude to přísně střežené atd… Jak říkám, je to obrovská škoda, ale nedá se nic dělat.. Co Motueka, tam by ještě snad mohl vládnout ještě trošku „underground lifestyle“, aspoň v Hot Mamas, narazily jste na to a zasekly se tam aspoň chvilku nebo jste ji úplně minuly?
Je bych rad opravil, ze pokuta je 200NZD a je to na auto. Quenstown a Coromandel jsou nejhorsi, na obouch mistech jsme dostali pokutu, jinak se da ruzne zaparkovat ve mestech a prespat, jen je to horsi, kdyz se vam chce v noci na zachod :D Tohle je takove velke minus NZ…
Jo super misto na kempovani je v Napieru na placenem parkovisti, ktere je v noci zdarma a da se tam kempit. Nejaci Frantici tam byli asi mesic :D
Zaujímavý spôsob života ale ja by som si to vyskúšala maximálne na pár mesiacov potom už nie. Vy ako dlho takto cestujete ?
Zní to velmi inspirativně, ty low cost kempy by mohli zavest i v EU, protoze kempy v zapadni evrope jsou hrozne drahy.
Brácha takhle cestuje v kombíku a se svou přítelkyní v něm i přespávají:)
Já bych do toho nešel. Život na 4 kolech neni pro me.
Zdravím, bože tenhle blog mě vrátil 10 let zpět. Rozhodně nejlepší čas mého života, který by se asi dal nejlépe popsat slovy SVOBODA. Bydleli jsem v Napier, jezdili makat do Hastings, starou Hondu Civic za 700 NZD, kterou jsme tam koupili na aukci, což byl zážitek sám pro sebe… Měli jsme sice byt, ale jenom na 3 měsíce, další 3 jsme jezdili, bylo to tak prima. Spát se dalo všude, ale tehdy už byl rozdíl mezi přespat, což je jedna noc a campovat – více nocí. Pamatuji si, že než jsme našli nějaké ubytování, tak jsme první týden chrápali vedle budky s toaletou na Marine Parade v Napier a asi po 4 dnech nás navštívila policie. S jejich klidem vyslechli náš příběh a potom nás na odchodu upozornili, že zde je campování zakázáno a vysvětlili, že over night není camping. Každopádně tehdy za námi dojeli s upozorněním, že v noci bude foukat silný vítr, zda-li nechceme někam odvést například na autobus, zda-li to náš stan vydrží… Prostě něco neskutečného… Díky za tento blog
Párkrát jsme takto na dovolené cestovali, ale nevím jestli bychom to vydrželi nějaký čas.
Super nápad ako ušetriť peniaze za ubytovanie, i keď po dlhšej dobe si to neviem predstaviť, asi by som predsalen zvolil útulnejšie ubytovanie aj za vyššiu cenu… Ale tak to som ja :)
Nahodou jsem objevil tento blog a diky za nej. Ja mam se spanim v aute docela bohate zkusenosti, byt teda z Evropy a USA, ale doufam, ze na NZ se casem take podivam. Minule leto jsme treba s pritelkyni tri mesice bydleli v Multivanu, i kdyz to jsme teda 12 ze 14 tydnu byli v kempu, kde jsme pracovali.
Myslim, ze zakladem je jak z bylo zmineno, prijet pozde vecer a odjet brzo rano, mit nenapadne auto a nikde nezustavat dlouho. I kdyz treba v San Franciscu jsem videl par v dodavce, jak primo na ulici zustali tri dny, presne v rozmezi, kdy to povolovala cedule (2x tydne tam jinak byl ranni street cleaning). Osvedcilo se mi taky obcas proste zaparkovat ve meste na ulici mezi normalni auta, pripadne do odlehle ulicky, kde jezdi v podstate jenom mistni – bral jsem to podle logiky, ze kdyby zaparkoval treba i velky RV do nasi velmi klidne ulice v Cesku, tak by si toho skoro ani nikdo nevsimnul. :)
V USA se nam zase velmi casto podarilo nevedomky zaparkovat hned vedle zminenych no overnight parking (mene casto no camping) ceduli, ale nikdy se nic nestalo – ale zase to jsme byli v klasickem sedanu a ze v nem nekdo spi nebylo z dalky videt.
Ale treba v USA byly fakt problem ty sprchy, ale to se dalo resit vselijak – plaze, vstup do bazenu, dedicated sprchy pro kamionaky ($15 ale zas full servis k tomu). Pripadne se da dohromady tak za $50 celkem koupit 12V sprcha se stanem na stojaka, a sprchovat se z kanystru. Bylo to prave techto par tydnu kdy jsem si uvedomil, ze ke stesti v zivote fakticky staci 2 minuty tekouci vody a galonovy kanystr s vodou. :D
Kazdopadne fajn blog a jsem rad ze jsem ho nasel, pridavam si ho do odkazu na svem. :)
Ahoj Jiří, díky za tipy do Ameriky i za přidání odkazu! :)
To sa nemôže len tak prespávať v aute hocikde ? Ja som si myslela že áno a šak keď to je moje auto, tak prečo by som v ňom nemohla spať ?
Nový Zéland je super. Už bych si asi nedokázal představit život v autě nebo kempech. Ale vždycky jsem se tam chtěl podívat. Nakonec jsme zvolili Austrálii, letos jedeme na rok do Austrálie. Ale doufám, že se na Zéland podívám, to už není daleko. :)
Ale i tak závidím těm, co se takhle na Zéland odhodlají. :)