Internet a služby mobilních operátorů v Indii
Nejčastější otázky v souvislosti s prací na dálku se týkají mobilních služeb a internetu. Tyto dva prostředky jsou kromě počítače základním předpokladem pro uspokojivý pracovní výkon. Na cestách je práce samozřejmě trochu složitější než z pohodlí kanceláře nebo domova, ale jde to! Jaké možnosti tedy máme v Indii?
Internetové připojení
Indové milují internet! Připojit se tedy můžete takřka kdekoli.
Já nejčastěji využívám free wifi, kterou poskytuje každý průměrný guest house nebo restaurace. Rychlost připojení není nijak slavná, pohybuje se okolo 1-2 Mb/s. Pracovat se na tom dá s větší trpělivostí bez problémů, akorát úpravy obsahu webů v CMS jsou trochu zdlouhavější a nahrávání většího souboru je jak za starých časů.
Druhou možností je návštěva specializovaného obchůdku s možností internetového připojení, kopírování, telefonování nebo vypalování fotek. Zde lze využít místních počítačů a nebo můžete poprosit o připojení vlastního notebooku na kabel. Připojení je rychlejší než wifi, ale indové si chtějí pořád povídat, tak jej doporučuji využívat spíše k uploadu, než k práci vyžadující soustředění.
Možnost být online takřka kdekoli máte díky mobilnímu připojení, které poskytuje každý operátor. 3G síť je v každém městě či obydlenější oblasti. Rychlost připojení se pohybuje opět kolem 1-2 Mb/s.
Mobilní operátoři
Indie je velká země a mobilní služby zde poskytuje přes deset operátorů. Největšími z nich s nejlepším pokrytím jsou Airtel a Vodafone. Pro cizince s krátkodobým pobytem se nejvíce vyplatí předplacené služby. Já jsem si zvolila využívání služeb Airtelu.
Nepředstavujte si ale, že jako u nás přijdete na pobočku, kde si vezmete pořadové číslo a pak si za asistence informovaného zaměstnance zařídíte vše potřebné na počkání. Takhle to nefunguje. Operátoři mají spoustu stanovišť – někde si můžete zažídit simkartu, někde zaplatit účet a někde zařídit předplacené služby. Zorientovat se v tomto systému se mi zatím nepodařilo.
Zařízení SIM karty
K tomu abyste dostali simkartu, musíte zajít na správnou pobočku. Tedy tam, kde vydávají simkarty. Já jsem na tu správnou natrefila až napotřetí.
S sebou si přineste pas, kopii pasu i víz a dvě pasové fotografie. Společně se zaměstnancem pak vyplníte dotazník, kde musíte uvést např. jméno vašeho otce nebo indickou referenci. Jako referenci stačí uvést adresu a telefonní číslo hotelu, kde bydlíte. Po úspěšném vyplnění zaplatíte 50 rupií a dostanete nefunkční simkartu, která se vám aktivuje do 24 hodin a telefonní číslo, kam máte poté zavolat a potvrdit aktivaci.
Mně celá procedura zabrala asi 2 hodiny. Měla jsem vše kromě kopie víz, ptala jsem se tedy, jestli je mohu okopírovat přímo na pobočce. Prý to nejde a musím do copycentra. Po úspěšné misi spočívající v hledání kopírky jsem opět vystála frontu na pobočce. Paní za přepážkou s úsměvem vzala můj pas a okopírovala si jej i s vízy znovu a mnou donesené kopie mi vrátila. Některé věci prostě nepochopíte :)
Zprovoznění služeb internetu, volání a SMS
Do 24 hodin opravdu obdržíte smsku o aktivaci. Zavoláte na číslo, které máte z pobočky a potvrdíte veškeré údaje, které jste zadali. Poté vám však operátor ještě 1-2x zavolá, jestli je vše skutečně tak, jak jste napsali. Pokud vše neodsouhlasíte, mohou vám SIM kartu zase vypnout. Podle mě je tedy lepší odsouhlasit vše, i když u vás proběhly nějaké změny. Například, když jste se přestěhovali do jiného hotelu.
Když máte konečně SIM kartu aktivní, musíte si dobít kredit. Služby si můžete předplatit online na stránkách operátora nebo na pobočce. Zdaleka nejjednodušší je však zajít do kteréhokoli obchůdku s cedulí vašeho operátora, vybrat si tarif a zaplatit. Poté dáte svůj mobil do ruky prodavači, on ho vezme, něco naťuká na svůj mobil a vrátí vám ten váš, na který přijde smska o aktivaci služby. Internet, volání i smsky si nakupujete zvlášť podle aktuálních ceníků.
Ceny služeb
Jaké jsou přesné ceny za služby se mi zatím nepodařilo zjistit. Jediné, co vím je, že jsou opravdu levné. Když vezmete v potaz, že 100 rupií je zhruba 37 korun, tak jsou v poměru k České republice velmi směšné. Místní volání je za 0,5 rupie za minutu, smska to samé a za 0,04 MB internetu zaplatíte 0,05 rupie. Tyto ceny mám z potvrzení o čerpání kreditu od operátora, které chodí po každém zavolání, sms nebo načtení stránky internetu. Pokud tedy surfujete, přijde vám jich po odpojení klidně 50.
Pozor však na to, že takřka všechny placené služby jsou časově omezené, většinou na měsíc. Předplaťte si tedy to, co jste skutečně schopni vyčerpat. Já už teď vím že kredit za 400 rupií na měsíc skutečně neprovolám. Ceny se navíc budou trochu lišit i místně. Přehled kreditů od Airtelu pro stát Rajasthan najdete zde.
Super info, ještě doplním informace platné k lednu 2013:
Ceny jsme měli cca 1 INR za místní volání, záleží ale stát od státu (Indie je rozdělena na 28 států. Podobně za SMSku.
SMS do ČR stála 5 INR podobně i MMS, hovor pak asi 10 INR za minutu. Tedy neuvěřitelná láce.
Indie je tak velká, že se řeší jak mezinárodní roaming tak i mezistátní roaming. Mezinárodní není pro našince asi moc zajímavý, ale je celkem složité jej získat, platí se dost vysoká kauce.
Mezistátní roaming je určitě hodně důležitý, protože pokud cestujete po Indii, SIM karta nemusí platit všude. Na to pozor při nákupu. V článku uvedené Airtel a Vodafone platí prakticky po celé Indii (my měli dobrou zkušenost s Vodafone).
SIM kartu je možné na některých místech získat mnohem jednodušeji jak je uvedeno v článku, my jsme měli funkční SIM po hodině v Indii, před letištěm v Cochinu (Kerala) stály dva studenti, kteří měli vše nachystáno, místo fotky a fotokopie pasu si vše vyfotili na mobil, kartu jsme zaplatili, kluci jí dali do mobilu, zaktivovali a bylo to. Bratru za 160 INR kde byl 120 INR kredit.
Nákup kreditu byl podobný, Vodafone nabízel kredit ₹333, ₹666 a ₹999.
Co jsme nepochopili, minimálně 3 – 5x denně někdo volal a v místní jazyce něco nabízel. Dost často chodily smsky od jiných lidí. Trochu blázinec.
A poslední věc, bez mobilu se už moc v Indii nedá. Něco domluvit (taxi, výlet apod.) vždy lepší vzít mobil. Jízdenky na vlak – mobil, atd. Kde jsou ty doby, kdy jsme s velkou slávou ještě doma před cestou vypínali mobil a těšili se na měsíc nezapojeni do matrixu. :-)
Na druhou stranu dát vědět svým blízkým co a jak je mnohem jednodušší. SMSka nebo i delší rozhovor za pár ₹ …
Info k lednu 2012, omlouvám se :-)
Díky za skvělé doplnění! Tomu říkám spolupráce! :)
Super informace, dík a těším se na další příspěvky
A jaký jsou vlastně v indii zásuvky? Pomůže třeba něco takvého? http://www.cestovnipotreby.cz/www-cestovnipotreby-cz/eshop/3-1-ELEKTRO-NA-CESTY/0/5/285-Souprava-cestovnich-adapteru-Hama
Nene, zásuvky jsou sice trochu jiné, než u nás, ale nic do nich nepotřebuješ :)
Kolega rozebral poměrně pěkně zásuvkovou problematiku zde: http://www.hindustan.cz/cestovani/elektrina-zasuvky.aspx
Ahoj, jelikož se za 14 dni chystám taky do Indie tak tvůj blog rad čtu. Ale měl bych dotázek. Jaký je tam vlastně teď počasí ?
Pushkar hlásí přes den jasno a cca 35°C, v noci to klesne tak na 22…
Děkuju moc za užitečný článek a celkově skvělý blog. Právě se chystám na podobné dobrodružství, a to 6 týdnů cestování po Indii a skloubení s běžnou prací na volné noze. SIM kartu Airtel už mám od známých, ale chtěla bych se zeptat, jak je to s připojením k internetu cestou vlakem. Dá se v nějakých rozumných intervalech stáhnout maily apod.? Moc se těším na článek, jak to s prací při cestování zvládáš :)
Ve vlaku jsem připojení ještě nezkoušela, ale pokud bude signál asi by neměl být problém :)
Článek o pracovní době na cestě chystám pro příště…vyjde zřejmě někdy v tomto týdnu.
Jinak díky za podporu a držím palce, ať ti tvůj plán vyjde!
[…] z internetového připojení v Rajasthanu, kdy jsem si pochvalovala uspokojivou wifi přímo v pokoji a v každé druhé restauraci, je pryč. S postupující cestou na jih se podmínky stále pomalu […]
Ahojte, s kamoskou sme precestovali Indiu krizom, je tam straaaaaaasne vela operatorov,ale len malo z nich ma dobru cenu na Slovensko..prvu kartu co sme kupili nam zozral cely kredit po prvom volani (aj ked to bolo lacnejsie ako roaming), no na internete sme nasli lepsie. Pokial cestujete do Indie, vyhladajte si aj taketo veci predtym ,nez vycestujete. Inak internetove pripojenie v pohode, aj lacnejsie hoteli mali rychlu wifinu:)