Indické kuriozity – díl první
Indie je na překvapující zážitky opravdu bohatá. Mentalita lidí i odlišné způsoby řešení běžných procesů dávají rodilému Evropanovi mnoho prostoru k přemýšlení. Nebo mu naopak zůstává rozum stát. Zkrátka jak kdy.
Klasické pracovní úkony trochu jinak
Asi každý odněkud zná typický obraz žen peroucích prádlo u řeky, které připomíná spíše likvidaci nepřítele, než šetrný způsob péče o šatstvo. Indické mlácení košilemi o kámen je tady opravdu nejběžnější a to i přes to, že byly vynalezeny efektivnější způsoby ručního praní prádla. Třískání prádlem o zem může mít výrazný psychologicky ozdravný efekt z hlediska vybití přebytečné agrese, fleky od bahna to ale většinou z kalhot nedostane. Mokré prádlo se pak rozkládá na zem, což často k uspokojivému výsledku nepřispěje. Prevencí proti získání nových fleků při sušení tedy občas bývá držení prádla ve větru a čekání až to uschne.
Ani sekání trávy není pro Indy problém. V rozlehlých městských parcích v Novém Dillí nebo Bangalore mají speciální střihací dámské jednotky, které v podřepu sjíždí nůžkami trávu až na jeden centimetr od země. Ruční sběr posekané trávy do pytlů je také samozřejmostí.
Indové jsou také experti na stěhování předmětů za extrémních podmínek. Menší a střední břemena se přenáší zásadně na hlavě. Člověk tak pohodlně unese 15l vody, plnou propanbutanovou láhev nebo 30kg ananasů. Na kubík cihel, vchodové dveře nebo 8 pytlů brambor pak většinou stačí jízdní kolo, cyklo rikša nebo motorka. Za tohle mají místní můj opravdový obdiv.
Úřadování aneb dodržujeme své postupy
Indové milují funkce! A k funkcím se často pojí dodržování postupů, vyplňování formulářů a vydávání příkazů, které vás mohou uvést v opravdový úžas. Zde je několik příkladů z praxe.
Registrace v hotelu
Vyplnění registrace nového hosta v ubytovacím zařízení je jedním z nejdůležitějších úkolů hotelového manažera. Vše musíte vyplnit hůlkovým písmem, krasopisně a do nejmenší podrobnosti. Hoteliér si však často vše ještě jednou vlastní rukou přepíše hned vedle. Sichr je sichr.
Člověk by ale nevěřil, jak velký problém může způsobit vyplňování formuláře na přeskáčku, ne řádek po řádku, jak je to správně. Začít vyplňovat místo vydání pasu, které jsem znala z paměti, dříve než číslo pasu, na které bych se musela podívat, jsem zkusila jen jednou…
Hrůza v očích hoteliéra, když spatřil, že vyplňuji jiné pole, než mám, mě přimrazila k zemi. Papír mi sebral a začal bezhlavě škrtat již vyplněné a poté bezradně máchal formulářem okolo sebe. Musela jsem ho dlouho přemlouvat, abychom celý proces vyplňování neabsolvovali znovu. Přesvědčit ho o tom, že se vlastně nic nestalo, bylo zhola nemožné.
Na pobočce mobilního operátora
A: „K vydání SIM karty potřebujete i kopii víz.“ B: „Nemáte tady vlastní kopírku, že by postačil originál?“ A: „Ne, to si musíte okopírovat v copy centru.“ B: „Kde je prosím nejbližší copy centrum?“ A: „Nevím“ O dvacet minut později nesu požadovanou kopii víz. Paní s poděkováním strčí kopii do své vlastní kopírky pod stolem, kterou si ještě jednou okopíruje a následně s úsměvem orazítkuje.Rozhovor s hlídačem u parku
Vcházíme do parkuA: „Tam nesmíte.“
B: „Proč? Vždyť tam vede cesta?“ A: „Ne, tam nesmíte“ B: „Proč?“ A: „Ne.“ B: „A kam ta cesta vede“
A: „Ne.“ B: „Proč tam nesmíme?“ A: „No dobře, tak jděte“ B: „A co tam je?“ A: „Nic nic, jděte, jděte…“
Takové radosti i starosti jsou v Indii denním chlebem, zdaleka však neodráží všechny aspekty života, které jsou zde zkrátka trochu jinak.
Ve druhém díle indických kuriozit se budu věnovat specifickému obchodnickému a marketérskému umu a ve třetím způsobu života Indů a jejich vztahu k okolí. Pokusím se dát dohromady i skromnou fotogalerii sesbíraných kuriozit.
Za vaše zkušenosti nebo podobné zážitky budu ráda. Nebojte se o ně podělit v komentářích.
Haha, článek hodně pobavil. Zvláště ta část se stěhováním, na to jsou specialisté nejen v Indii, ale po celé Asii viz obrázky :DD
http://www.levnestehovani.cz/images/vtipy/8.jpg
http://www.levnestehovani.cz/images/vtipy/4.jpg
Ahoj Šárko,
taky jsem se pobavila :-) Vidím, že se máme na co těšit a to jsou zajisté jen střípky toho, co nás může potkat … a dozajista potká … jen to nebudu umět předat tak zábavnou formou jako Ty!
Super. Lea
Některé techniky praní by možná měli manželky zkusit :D
Teším sa na druhý diel. Článok pobavil, v realite sa človeku zastaví rozum. Raz darmo je to iná kultúra, iné maniere.
:D niektoré kuriozity sa zdajú byť až nereálne, ale aspoň je vidno, že iný kraj = iný mrav
Pěkný článek o indických kuriozitách :) nejvíce mě dostalo: Prevencí proti získání nových fleků při sušení tedy občas bývá držení prádla ve větru a čekání až to uschne